27 Cze 2017

Młodość, pasja i kreatywność, czyli – Odyseja Umysłów w Gimnazjum nr 7

Poznajcie „Odyseuszy”:

 

Czym jest „Odyseja Umysłów” i kim są „Odyseusze”? 

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek.  Młodzież uczy się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując się w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.

Gimnazjum nr 7 w Rudzie Śląskiej w tym roku szkolnym już po raz drugi wzięło udział w programie tworząc dwie drużyny, które wybrały się w niesamowitą podróż, w czasie której zmierzyły się z zadaniem długoterminowym oraz sprawdziły swoje umiejętności kreatywnego myślenia, współpracy w grupie, radzenia sobie ze stresem oraz rozwiązywania problemów podczas tzw. „spontanów”.

Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych  problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań. Swoje rozwiązanie przedstawia w formie kilkuminutowej prezentacji na konkursie. Obie drużyny –każda w swojej kategorii wiekowej, przez kilka miesięcy pracowały nad problemem „ Bohater bardzo super…cdn”. Ciekawą rzeczą w projekcie jest to, że nikt spoza drużyny nie może ingerować w sposób rozwiązania problemu. Podczas pracy nad projektem trzeba się wykazać nie lada zdolnościami, uczestnicy muszą bowiem wiedzieć jak zrobić coś z niczego, jak twórczo i praktycznie wykorzystać wiedzę, a do tego jak sprawnie współpracować i dobrze się przy tym bawić.

Efekty kilkumiesięcznych działań obie drużyny zaprezentowały 25 lutego na Eliminacjach Regionalnych Odysei Umysłu w Krakowie i obie odniosły sukces kwalifikując się do finałów ogólnopolskich, które odbyły się 1-2 kwietnia w Gdyni.

Jaka była nasza rola? 

Nasze firmy – Elsat i Sileman – jako główny dostawca internetu do szkół w Rudzie Śląskiej z chęcią włączyły się w tę akcję. Doceniamy ogromny wkład, ambicje, zaangażowanie i potencjał tych młodych ludzi, dlatego z dumną wspieramy tego typu inicjatywy. Jako firmy cenimy również kreatywność, innowacyjność i pomysłowość, którymi wykazali się „Odyseusze” z Gimnazjum nr 7. Są to cechy bardzo dla nas bliskie i ważne, ponieważ to one są rdzeniem, które tworzą i spajają nasze firmy. Młodzi Odyseusze stanęli przed wieloma trudnymi wyzwaniami, a następnie z dużym powodzeniem im sprostali, czego dowodem jest osiągnięty przez nich sukces. Cieszymy się, że niejako mogliśmy stać się częścią tego zespołu. Jest to dla nas doświadczenie, które napawa ogromną dumą, wiarą i optymizmem. To Wam jednak należą się największe, a zarazem ogromne gratulacje, ponieważ włożyliście w to masę serca, czasu i pracy! Gratulacje!

 

Podziękowania dla Elsatu i Silemana!

 

Dziękujemy za słowa uznania! Jesteśmy dumni! :)