Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Dlaczego numer stacjonarny zawiera numer kierunkowy?

Opublikowano: 4 stycznia 2023

Numer kierunkowy jest wciąż stosowany w telefonii stacjonarnej. Aby wykonać połączenie do państw znajdujących się w Europie, przed właściwym numerem należy wpisać odpowiedni numer kierunkowy, który składa się z dwóch lub trzech cyfr poprzedzonych znakiem plusa. Każdy kraj ma swój numer kierunkowy, bez którego nie połączymy się z danym miejscem - w Polsce jest to +48, a jak w przypadku innych krajów? Czy numer kierunkowy zależy od województwa? A także jak prawidłowo dzwonić na numery stacjonarne?

Czy numer kierunkowy zależy od województwa?

Numer kierunkowy jest wskaźnikiem strefy numeracyjnej, czyli elementem numeracji telefonicznej. W Polsce według Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 30 października w kwestii planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telekomunikacyjnych, w których świadczone są publicznie dostępne usługi telefoniczne, numeracja krajowa jest zestawieniem dwóch cyfr charakterystycznych dla danego miasta w Polsce. Każda ze stref numeracyjnych jest odzwierciedleniem dawnych 49 województw. Dla przykładu w mieście Bydgoszcz numer to 52, w Krakowie 12, w Warszawie 22, w Częstochowie 34, w Opolu 77, a w Katowicach 32.

Dzięki takiemu podziałowi można łatwo odgadnąć, z jakiego regionu dzwoni do nas dana osoba. Należy jednak pamiętać, że zasada ta obowiązuje tylko w przypadku numerów stacjonarnych. Nie dotyczy ona numerów komórkowych ani niektórych numerów stacjonarnych, które są obsługiwane przez technologię VoIP. Technologia ta jest rodzajem nowoczesnego systemu, który umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych przez Internet. Strefa numeracyjna odnosi się do gmin miejskich, miejsko-wiejskich oraz wiejskich, które należą do strefy AB numerowanej przez dwie cyfry.

Jak prawidłowo zadzwonić z telefonu komórkowego na numer stacjonarny?

Pomimo tego, że najczęściej dzwonimy z telefonu komórkowego na drugi telefon komórkowy, to wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba zadzwonić na telefon stacjonarny. W takim przypadku należy wiedzieć, jak prawidłowo dzwonić z komórki na stacjonarny. Jeżeli dzwonisz na telefon stacjonarny w Polsce, to numer powinien rozpocząć się od podania dwóch cyfr numeru kierunkowego typowego dla danego miasta.

Dzwoniąc z komórki na polski numer stacjonarny, należy pamiętać, że powinien on być wpisany w formacie międzynarodowym, czyli przed numerem powinniśmy wpisać numer kierunkowy charakterystyczny dla Polski „+48”. Kombinacja tych dwóch liczb dodawana jest automatycznie po wybraniu Polski jako kraju zamieszkania. Prefiks różni się w zależności od danego państwa - np. dla Stanów Zjednoczonych jest to +1. Po wpisaniu numeru kierunkowego można przejść do wprowadzenia właściwego, siedmiocyfrowego numeru stacjonarnego.

Z czyjej oferty telefonii stacjonarnej na Śląsku skorzystać?

Znalezienie telefonii stacjonarnej nie należy do najłatwiejszych zadań. Na rynku ofert jest sporo i czasem nie wiadomo, z czyich usług naprawdę warto skorzystać. Jeśli szukasz idealnej dla siebie telefonii stacjonarnej w Rudzie Śląskiej - wybierz firmę Elsat! Oferujemy najtańszą ofertę taryfową dla telefonów stacjonarnych w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i pozostałych miastach na Śląsku. Klientom oferujemy między innymi Taryfę Standard za jedyne 5 zł na miesiąc z umową na 23 miesiące. Zapraszamy!