Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Ile urządzeń można podłączyć do domowego Wi-Fi?

Opublikowano: 31 sierpnia 2022

Obserwujemy, że prędkość Internetu oferowana przez operatorów telefonicznych oraz telewizje kablowe regularnie rośnie. Dostępne u nich pakiety internetowe jakby urządzały wyścigi z zasadą „wygra, kto da więcej”. Jednak zauważamy też, że wzrasta ilość urządzeń, które jednocześnie korzystają z domowego Wi-Fi. Każdy z domowników posiada przecież swojego smartfona, do tego laptopy i smart TV… I tutaj pojawia się pytanie: ile urządzeń można podłączyć do domowego Wi-Fi?

Jakie urządzenia można podłączyć pod jedno Wi-Fi w domu?

Można by powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem uzależnionym od Internetu. Być może sobie nawet nie zdajemy z tego sprawy, jak bardzo nami zawładnął. Ale to nie jest nic złego. Warto tylko sobie uzmysłowić, że Internet jest coraz częściej wykorzystywany przez nas w życiu codziennym i to do coraz nowszych rozwiązań. Jeszcze nie tak dawno, Internet był bowiem dostarczany wyłącznie do komputerów, ewentualnie laptopów. Dziś, niezbędny okazuje się być do działania sprzętów takich jak smartfon, tablet, telewizory, drukarka, systemy kamer czy nawet urządzenia AGD. Już nawet radio coraz częściej słuchamy online.

Czy sieć internetowa nie ma ograniczeń?

Czy rzeczywiście tak jest, że możemy pod Internet bezprzewodowy w domu podłączać dowolną liczbę urządzeń, całkowicie bez górnego limitu? Jeśli równocześnie Internet będą pobierać dziesiątki jak nie setki urządzeń, dojdzie do wyraźnego spowolnienia łącza. Im więcej odbiorców tym mniejsza szybkość internetu i trudniej o utrzymanie stabilnego sygnału.

Znaczenie routera

Czy może w tym pomóc dobry router? Nowoczesne routery pozwalają na podłączenie całkiem sporej liczby urządzeń w tym samym czasie. Jeszcze kilka lat temu w zupełności wystarczało, jeśli do routera mogliśmy podłączyć 5-6 urządzeń. Dziś jest to jednak już niewystarczające i są oferowane routery, które są dostosowane obsługi aż 250 urządzeń!

Przepustowość łącza internetowego

Decydując się na skorzystanie z oferty Internetu, zazwyczaj bierzemy pod uwagę wysokość opłat i szybkość internetu czyli przepustowość łącza - maksymalną ilość danych, jaka może być przez nie przesyłana. Jest ona określana w megabitach na sekundę. Okazuje się, że to, przy ilu podłączonych urządzeniach zaczniemy zauważać problemy w działaniu, zależy nie tylko od routera, ale także od sposobu w jaki nadajemy połączenie. W przypadku internetu bezprzewodowego, prędkość internetu zostaje podzielona pomiędzy wszystkie podłączone sprzęty. Gdy podłączymy się natomiast do Internetu światłowodowego, problem ten nie powinien w ogóle być odczuwalny. Dostarczany za pomocą fali świetlnej Internet światłowodowy na Śląsku przez Elsat, gwarantuje wysoką przepustowość łącza nawet w przypadku podłączenia wielu urządzeń.

Jak będzie w przyszłości?

Wybiegając myślą w przyszłość należy liczyć się z tym, że urządzeń, które będą korzystać z internetu w naszych domach, będzie coraz więcej. Będziemy wykonywać operacje wymagające coraz to większych prędkością a korzystanie ze standardowego połączenia zacznie być problemowe i niewystarczające. Rozwiązaniem jest stopniowe sięganie po coraz to wyższe prędkości internetu.