Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Co oznacza jakość 4K?

Opublikowano: 3 sierpnia 2022

Publiczność podziwia niemal idealnie ostry obraz w jakości 4K, który ze względu na ogrom szczegółów i intensywnym kolorom wygląda niemal jak 3D. Telewizor jest pokaźnych rozmiarów, a samo pomieszczenie również wyróżnia się sporym metrażem. Czym jest jakość 4K? Co dokładnie oznacza? Jakie są zalety tego obrazu i czym różni się od Full HD? Zapraszamy do lektury!

Czym jest 4K?

Symbol 4K coraz częściej pojawia się nie tylko na etykietach telewizorów, ale także w kontekście telewizji 4K. Samo 4K oznacza liczbę (4 tysiące), jednak w przypadku telewizji i sprzętów mowa o technologii 4K. 4K oznacza szerokość obrazu, wynoszącą prawie 4 tysiące pikseli, która jest częścią specyfikacji standardu Ultra HD. Ekrany 4K mają cztery razy więcej pikseli niż najpopularniejsze Full HD. W telewizji jest to standaryzowana rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, co skutkuje otrzymaniem ponad 8 mln punktów. W przypadku techniki kinowej 4K to określenie wykorzystywane przez producentów filmów dla bardziej multimedialnego i szerokoekranowego obrazu 4096 x 2160 pikseli, co jest nieco większą wartością niż w przypadku ekranu typowego telewizora. Technologia 4K nazywana jest także UDTV (Ultra Definition Television), czy QFHD (Quad Full HD). 

Jakość 4K a Full HD

Jeżeli wybierzesz telewizor 4K to otrzymasz cztery razy większą rozdzielczość obrazu (dla przypomnienia: 3840×2160 pikseli) niż w przypadku Full HD, którego rozdzielczość to 1920×1080 pikseli). Co tak naprawdę w praktyce oznaczają te liczby? Mianowicie na telewizorze z ekranem 4K o takiej samej przekątnej, co dla ekranu Full HD widocznych będzie o wiele więcej szczegółów. Co ważne, by w pełni docenić jakość 4K Twój wzrok musi się znajdować w odległości o wiele bliższej od ekranu niż w przypadku Full HD, gdyż same piksele są mniejsze i zbyt duża odległość sprawi, że same szczegóły będą dla Ciebie nierozróżnialne. Najmniejsze telewizory 4K mają przekątną o wartości 40 cali, a więc by świadomie korzystać z telewizji 4K na Śląsku, czy w innym rejonie Polski i świata, minimalna odległość od ekranu powinna wynosić 2 metry. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie zagwarantować tego typu odległości w swoim salonie lub sali kinowej to lepiej zdecydować się na mniejszy telewizor z rozdzielczością Full HD, gdyż jakości 4K i tak nie będziesz mógł w pełni doświadczyć.

Zalety obrazu w 4K

Wiesz już czym jest jakość 4K i czym różni się od Full HD, więc czas poznać szereg jej zalet. Przede wszystkim rozdzielczość 4K to gwarancja najwyższej jakości obrazu. Bardzo wysokie zagęszczenie pikseli sprawia, że można bardzo duży telewizor umieścić nawet w typowym mieszkaniu w bloku i w pełni korzystać z jakości. Już nie będziesz miał wrażenia oglądania nieostrego obrazu. Telewizja 4K to także o wiele żywsze kolory, co jest wynikiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych w przypadku ekranów. Poszerzony zestaw barw WCG tj. Wide Color Gamut posiadają przede wszystkim najlepsze wyświetlacze np. QLED, OLED. 4K o wiele lepiej odtwarzają takie kolory, jak zieleń i czerwień oraz ich odcienie, co sprawia, że filmy przyrodnicze będą prezentować obraz niezwykle zbliżony do rzeczywistości. Wśród zalet obrazu 4K w zależności od danej matrycy należy wymienić także częstotliwość jego odświeżania, co ma oczywisty wpływ na szczegółowość m.in. brak zakłóceń, czy smużeń.

Telewizja 4K na Śląsku - sprawdzeni dostawcy

Wiesz już, że obraz 4K to praktycznie same zalety, dlatego też warto skorzystać z tej nowej technologii i postawić na telewizję kablową w Bytomiu, czy telewizję kablową w Rudzie Śląskiej, która zapewni ten standard. Warto skorzystać ze sprawdzonego dostawcy, jakim jest Elsat.  Proponujemy dostęp do ponad 200 kanałów w ofercie telewizji 4K na Śląsku w wielu wariantach cenowych. Telewizja w Radzionkowie i na Górnym Śląsku dostępna jest zarówno dla budynków wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, dzięki czemu każdy może skorzystać z tej wysokiej jakości. Zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z naszej oferty telewizji 4K.