Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Czego potrzeba, aby oglądać filmy w jakości 4K?

Opublikowano: 31 sierpnia 2022

Co to jest 4K?

Na początek wyjaśnijmy sobie, co to w ogóle jest 4K i co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem. Otóż 4K to następna 2K, utworzony przez Digital Cinema Initiatives (DCI). Określa rozdzielczość dwukrotnie większą niż 2K i wynosi ona 4 tysiące pikseli, umieszczonych w pozycji horyzontalnej. Jest to czterokrotnie większa liczba pikseli w stosunku do popularnej do tej pory rozdzielczości Full HD oraz aż dziewięciokrotnie większa od HD (High-Definition.

Jaki telewizor do 4K?

Operator telewizji kablowej na Śląsku Elsat oferuje swoim klientom kanały w jakości 4K. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje 4K, warto zakupić telewizor o przekątnej większej niż 42 cale. W przypadku mniejszych telewizorów różnica w jakości obrazu 4K w stosunku do Full HD będzie praktycznie niezauważalna i dopłacanie do Ultra HD będzie zwyczajnie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Nie tylko telewizor

Okazuje się, że sam telewizor o ogromnej przekątnej to za mało, aby odbierać filmy w jakości 4K. Przede wszystkim potrzebne jest dobre łącze internetowe o rzeczywistej prędkości przynajmniej 15 Mb/s. Warto zatem rozważyć zakup atrakcyjnych pakietów, oferowanych przez dostawców internetu na śląsku. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy takim łączu, jeśli z sieci równocześnie korzystają inni domownicy, dochodzi do spadku transferu i może pojawić się problem z płynnym odtwarzaniem obrazu. W związku z tym warto zainwestować w łącze przynajmniej dwukrotnie szybsze lub zdecydować się na internet światłowodowy. Ponadto należy pamiętać, że oglądanie filmów w jakości 4K przez sieć 4G w praktyce jest niemal niemożliwe, gdyż obraz 4K zajmuje ok 30-40 GB, a to przy limitach nawet w najwyższych pakietach abonamentowych nie pozwoli na obejrzenie całego filmu. Jeśli korzystamy z usług operatorów cyfrowych bądź satelitarnych, do oglądania filmów w jakości 4K będziemy potrzebowali odpowiedniego dekodera. Te, których używamy na co dzień, nie będą w stanie sobie poradzić z przetwarzaniem sygnału.

Kanały oferujące jakość 4k

Chcesz widzieć na ekranie swojego telewizora każdy nawet najmniejszy szczegół lub obejrzeć film w jakości podobnej do tej, z którą mamy do czynienia w kinie? A może chcesz oglądać transmisje sportowe w jakości 4K i poczuć się, jakbyś był obecny na stadionie? Świetną ofertę posiada telewizja kablowa Elsat, dostępną zarówno dla budynków jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Nasza telewizja kablowa oferuje dostęp do ponad 200 kanałów w jakości 4K. Oczywiście, dostępne jest kilka pakietów, różniących się liczbą kanałów ogólnie, w tym HD a także ceną. Przykładowo w najtańszym pakiecie możemy zapewnić sobie dostęp do 64 kanałów, w tym 49 HD. Są też i droższe pakiety z dostępem do 125 kanałów, w tym 99 HD oraz 154 kanały, w tym 121 HD. W najdroższym wariancie oferty Elsat użytkownik telewizji 4K ma dostęp do 177 kanałów, w tym 139 HD. Jak widać, oferowane rozwiązania mogą zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów, dostarczając przyjemność z oglądania filmów 4K poprzez szeroki wybór kanałów w przystępnej cenie.