Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Czy router ma wpływ na szybkość Internetu?

Opublikowano: 24 kwietnia 2023

Masz wrażenie, że prędkość Internetu w Twoim domu nie jest jednakowa z parametrami łącza, które podał operator? Może być to prawda i niekoniecznie będzie to wina operatora. Oczywiście istnieje wiele czynników takiego stanu rzeczy, jednak nie da się ukryć, że router również jest jedną z nich. Czy router ma wpływ na szybkość internetu? Jeżeli tak to czy można coś poprawić? Zapraszamy do lektury!

Czym jest router?

Router jest urządzeniem elektronicznym, którego zadaniem jest rozdzielanie sygnału Internetu w obrębie lokalnej sieci. Router pozwala uzyskać połączenie zarówno przewodowe tj. Ethernet, jak i bezprzewodowe (Wi-Fi). To właśnie router odpowiada za to, że z Internetu w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Radzionkowie lub dowolnie innym miejscu może jednocześnie korzystać wiele osób (oraz urządzeń). Wystarczy jedynie by były one w zasięgu sieci. Mowa tu m.in. o komputerach, drukarkach, tabletach, telefonach itp. Odpowiadając od razu na pytanie to zdecydowanie tak - router ma wpływ na szybkość Internetu. Sama prędkość zależna jest w dużym stopniu od cech wykorzystywanego routera. Jeżeli urządzenie nie jest wystarczające w odniesieniu do parametrów łącza to niestety nie będzie możliwe uzyskanie maksymalnej prędkości wysyłania i pobierania, która jest deklarowana przez operatora. Jest to doskonały moment, by poznać kluczowe parametry routera!

Najważniejsze parametry routera

Rzeczywista prędkość pobierania i wysyłania zależna jest przede wszystkim od obsługiwanych przez router standardów Wi-Fi, zgodności z urządzeniem częstotliwości fal radiowych oraz maksymalnego zasięgu sieci bezprzewodowej. Sieci Wi-Fi mogą być obsługiwane przez routery w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz. Główna różnica między pasmami to maksymalna prędkość pobierania. W przypadku 2,4 GHz jest to do 600 Mb/s, natomiast dla 5 GHz - do 1300 Mb/s. Co więcej, stosowanie częstotliwości 5 GHz umożliwia nie tylko uzyskanie większej prędkości Internetu, ale także o wiele lepszą stabilność. Co ma na to największy wpływ? Przede wszystkim mniejsze zatłoczenie przez inne urządzenia elektroniczne, gdyż zdecydowania większość z nich wykorzystuje pasmo 2,4 GHz. Z kolei korzyścią na rzecz częstotliwości 2,4 GHz jest większa długość fal, co ma wpływ na lepszy zasięg sygnału. O wiele mniej zakłócają ją różnorodne bariery fizyczne np. meble, ściany, drzewa lub inne obiekty. Wybierając częstotliwość zwróć uwagę na to, by była ona najlepiej dobrana do specyfiki Twojego otoczenia.

Maksymalna możliwa do uzyskania szybkość internetu w Radzionkowie lub innym mieście oraz wykorzystywana częstotliwość zależna jest od standardów Wi-Fi obsługiwanych przez dane urządzenie. Standardy dla częstotliwości 2,4 GHz to 802.11, 802.11 b, 802.11 g, 802.11 n, 802.11 ax, natomiast dla pasma 5 GHz - 802.11 a, 802.11 n, 802.11 ac, 802.11 ax. Jakie standardy umożliwiają uzyskanie najwyższej prędkości? Są to 802.11 ac (do 7 Gb/s), 802.11 ax (do 1 Gb/s) oraz 802.11 n (do 600 Mb/s).

Co najbardziej wpływa na szybkość internetu?

Czas dowiedzieć się, w jaki sposób można poprawić szybkość Internetu i co na nią najbardziej wpływa. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią konfigurację routera. Parametry mogą być dostosowane w panelu administracyjnym urządzenia. Jest to m.in. częstotliwość Wi-Fi, kanał radiowy (tu warto zdecydować się na najmniej obciążony kanał) oraz szerokość kanału (im większa tym teoretycznie o wiele lepsza potencjalna przepustowość łącza, jednak też wyższa skłonność do zakłóceń). Istotne jest także właściwe umiejscowienie routera, które zależne jest m.in. od tego, w jaki sposób użytkownicy będą korzystać z Internetu (na jednym piętrze czy na kilku). Dobrze jest zwrócić uwagę również na to, by urządzenie nie było w żaden sposób osłonięte czy zabudowane. Nie należy również routera zamykać w szafkach czy ustawiać blisko innych urządzeń elektronicznych. Dodatkowo obniżenie szybkości może spowodować włamanie do sieci Wi-Fi nieuprawnionych osób, dlatego też warto zabezpieczać ją silnym hasłem oraz ustawiać w panelu administracyjnym limit urządzeń, które mogą być połączone z siecią w tym samym momencie. Na koniec należy wspomnieć również o aktualizacji oprogramowania, gdyż Internet może wolniej funkcjonować, gdy nie jest ono aktualne.

Wiesz już, czy router ma wpływ na szybkość Internetu oraz jak można ją poprawić. Jeżeli szukasz najlepszej oferty Internetu światłowodowego na Śląsku to zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Zapraszamy!