Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Jak przyspieszyć domowy Internet?

Opublikowano: 24 kwietnia 2023

Czy wyobrażasz sobie dzisiejszy świat bez Internetu? Nie sądzę. Jest to przecież narzędzie wręcz niezbędne zarówno do pracy, jak i nauki. Niesamowicie popularne stały się również zakupy online. Nawet telewizję oglądamy przy wykorzystaniu łącza internetowego, nie wspominając o coraz większej ilości sprzętu domowego podłączonego online. I tutaj może pojawić się problem – łącze internetowe może okazać zbyt wolne i przeciążone. Jak sobie z tym poradzić?

Szybsze łącze internetowe

Z roku na rok oferty dostawcy Internetu są coraz atrakcyjniejsze, a liczba megabajtów w pakiecie rośnie. Jeśli umowę podpisywaliśmy ładnych kilka lat temu, być może warto przyjrzeć się warunkom, jakie otrzymaliśmy wówczas i zdecydować się na nowe – dużo korzystniejsze? A może w Twojej okolicy pojawił się Internet światłowodowy, który uchodzi za najszybszy i najmniej awaryjny? To najnowocześniejsza technologia, która sprawia, że sygnał dostarczany jest za pomocą fali świetlnej z ogromną prędkością. Jeśli zdecydujemy się na światłowód, od razu zauważymy, jak krótko trwa przesyłanie danych, a także pobieranie dużych plików. Wreszcie będziesz grać w swoje ulubione gry online bez zacinania się i opóźnień sygnału.

Światłowód nie jest przeznaczony tylko dla dużych miejscowości. Nasza szeroka oferta obejmuje zarówno Internet światłowodowy w Bytomiu (~ 170 tys. mieszkańców), jak i szybki Internet w Radzionkowie, miejscowości z dziesięć razy mniejszą liczbą mieszkańców.

Wymiana routera

Jeśli nie chcesz zmieniać swojej umowy z dostawcą Internetu, pomyśl o wymianie routera. Być może jest on wyposażony w starą technologię, która nie obsługuje dzisiejszych wysokich prędkości. Zastanów się, czy nie warto wyposażyć się w nowocześniejszy router, dostosowany do obecnych technologii przesyłu. W tym przypadku, nawet jeśli operator dostarcza większą przepustowość, taki sprzęt sobie z nią nie poradzi. Podobnie jest też ze starszymi modelami laptopów i smartfonów, które nie są w stanie obsługiwać obecnych standardów Wi-Fi, co nie pozwala uzyskanie wysokich prędkości.

Przestawienie routera w inne miejsce

Czasem najprostsze rozwiązania okazują się najkorzystniejsze. Spróbuj przestawić router w inne miejsce, a efekt może być naprawdę zaskakujący i satysfakcjonujący. Postaw go w pomieszczeniu, w którym najczęściej korzystasz z Internetu lub w takim miejscu, z którego wydaje Ci się, że będzie najlepiej się rozchodzić po całym mieszkaniu. Ponadto nie stawiaj go na ziemi ani nie chowaj w szafce czy za telewizorem. Jeśli położymy go wyżej np. na szafce, zasięg i jakość nadawanych fal radiowych od razu się zwiększą w całym domu. Ale pamiętaj, aby nie umieszczać go w pobliżu innych sprzętów elektronicznych, zwłaszcza kuchenki mikrofalowej czy też elektronicznej niani, gdyż może to wywoływać zakłócenia.

Ograniczenie liczby urządzeń korzystających z Internetu

Okazuje się, że przyczyn spowolnienia działania Internetu może być naprawdę wiele. Zwróć uwagę, jak wiele urządzeń korzysta z tej jednej sieci. Jeszcze nie tak dawno w mieszkaniach znajdował się tylko jeden komputer stacjonarny i tylko on podłączał się do Internetu. Dziś podpinamy do sieci nie tylko komputery i laptopy, ale także smartfony i telewizory smart TV oraz inne sprzęty. To sprawia, że łącze internetowe może być przeciążone i znacząco zwolnić przesył danych. Naprzeciw temu problemowi wychodzi Internet światłowodowy o dużej przepustowości danych.

Korzystanie z usług sprawdzonych dostawców

Jeśli poszukujesz szybkiego i niezawodnego Internetu, korzystaj z usług Elsat. To nowoczesny dostawca Internetu o doskonałej przepustowości. Decydując się na nasz Internet światłowodowy w Bytomiu czy światłowód w Radzionkowie, zapomnisz o wiecznie zacinających się filmach i przerywaniu spotkań online. Wybierz jeden z atrakcyjnych pakietów, a nie będziesz żałować!