Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Które łącze internetowe jest najstabilniejsze?

Opublikowano: 13 lipca 2023

Ofert od dostawców internetu na Śląsku jest naprawdę wiele. Przyglądając jednak im się bliżej, można zauważyć, że internet internetowi nie jest równy a transfer danych może odbywać się na kilka sposobów. Co zatem wybrać, jeśli zależy nam, aby łącze było stabilne, szybkie i niezawodne?

Światłowód = pewność połączenia

Nieprzypadkowo wśród najczęściej wybieranych aktualnie ofert internetu, zarówno do użytku domowego jak i do firm, jest światłowód. Jest to bowiem obecnie najszybszy i najstabilniejszy internet dostępny na rynku. Skąd jego przewaga nad pozostałymi możliwościami? Otóż transmisja informacji odbywa się za pomocą fali świetlnych. Światłowód ani nie emituje pola magnetycznego ani nie reaguje na takie pola w swoim otoczeniu, stąd jest stabilny i odporny na zakłócenia. Kluczowa jest też przepustowość czyli prędkość wysyłania i pobierania, które w przypadku światłowodu są stałe i to niezależnie od tego, ilu użytkowników podłączy się równocześnie do sieci.  Decydując się na światłowód mamy pewność, że podczas nauki zdalnej czy też pracy home office a także podczas oglądania ulubionego serialu bądź korzystania z gier online, nie dojdzie do zakłóceń i zrywania połączenia. To niezawodne rozwiązanie, na które warto postawić.

Internet bezprzewodowy

Nie zawsze jednak w budynku mamy dostęp do niezawodnej sieci światłowodowej. Wówczas wygodnym rozwiązaniem może być internet bezprzewodowy. Wykorzystując technologię LTE lub 5G, zyskujemy pełną mobilność i dostęp do internetu wszędzie tam, gdzie akurat się znajdujemy. Jednak uwalniając się od ograniczeń przestrzennych, stajemy się uzależnieni od zasięgu sieci. Są miejsca o znacznie ograniczonych zasięgu i może tam dochodzić do sytuacji, w których internet przestaje działać.

Internet radiowy i satelitarny

Internet radiowy i satelitarny to dość oryginalne formaty dostarczania bezprzewodowo sygnału internetowego a ich zaletą jest możliwość korzystania niemal w każdym miejscu. Pozwala na stały dostęp do internetu wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia kabli. Niestety, to rozwiązanie nie zadowoli tych, którzy poszukują internetu o wysokiej przepustowości. Prędkość pobierania w przypadku internetu radiowego wynosi najczęściej zaledwie do 20 Mbit/s a satelitarnego do 50 Mbit/s. Cechuje się też niską stabilnością i jest to rozwiązanie podatne na niepogodę. Minusem jest również wysoki koszt instalacji i znaczne opóźnienia w transmisji.

Stabilny światłowód na Śląsku

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem internetu światłowodowego na Śląsku, zdecyduj się na ofertę od Elsat – nowoczesnego i sprawdzonego dostawcy usług telekomunikacyjnych. To stabilny internet, dostarczany za pomocą fali świetlnej z wyjątkowo wysoką prędkością. Sprawdza się i w biurze i w domu, niezależnie od tego, ilu użytkowników i sprzętów jednocześnie jest pod niego podpiętych. Prędkość przesyłu danych zawsze pozostaje taka sama i może wynosić nawet do 900 Mbit/s. To rozwiązanie nie ma więc sobie równych, jeśli chodzi o szybkość i stabilność łącza, minimum opóźnień i odporność na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne a także niską awaryjność.