Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Szkolimy uczniów w naszej siedzibie!

Opublikowano: 7 marca 2019

 

Wykorzystaliśmy naszą wiedzę i doświadczenie, by od praktycznej strony pokazać tym młodym ludziom, że to co robimy jest fajne, ciekawe i zaskakujące. – mówi Paweł, Kierownik Centrum Nadzoru Sieci w naszych firmach, który w zeszłym tygodniu przeprowadził szkolenie dla dwóch grup uczniów z Zespołu Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej. Niebawem pojawi się tam nowy, specjalizowany kierunek – Technik Szerokopasmowej Komunikacji Elektronicznej.

Celem szkolenia była pomoc w kształceniu ludzi, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy. Jako firmy świadczące usługi szerokopasmowe, posiadamy zaawansowaną bazę sprzętów, która stanowi niezbędne źródło praktycznej edukacji. Uczestnicy szkolenia zaznajamiali się z nimi, poznawali ich złożoną konstrukcję oraz ćwiczyli na nich. Kształcimy bo to jest fajne, bo to jest coś z czego możemy być dumni. Dzielimy się tym co mamy – wiedzą i doświadczeniem, a że operujemy w materii, która nie jest popularna w szkołach o profilach informatycznych możemy poprawić poziom wykształcenia uczniów w naszych rudzkich szkołach. Mamy nadzieję że w przyszłości któryś z nich będzie naszym pracownikiem. – pozytywnie opowiada Paweł.

Szkolenie miało charakter praktyczny, a przykłady były ciekawe oraz zachęcające do analizowania i kreatywnego myślenia. Paweł stawiał przed uczestnikami zaskakujące pytania. Jedno z nich brzmiało: Jaki związek ma ze sobą samolot, mikrofalówka oraz rezonans magnetyczny i jaki ów związek ma wpływ na jakość transmisji?

Ponadto uczestnicy dowiedzieli się co to jest pompa EDFA i jak działa. Doświadczalnie poznali wpływ szumu na transmisję danych oraz dowiedzieli się co to jest mux, jak zbudowany jest raster oraz w jaki sposób działa modulacja qam. Uczestnicy dowiedzieli się również z jakich części zbudowany jest kabel koncentryczny. Przez całe szkolenie starałem się udowodnić uczniom, że choć mogą nie lubić matematyki to nie mogą ignorować w codziennym życiu jej zasad. Po prostu się nie da. I czy to się komuś podoba czy nie bez matematyki bylibyśmy w epoce kamienia łupanego, co mam nadzieję udało mi się im pokazać. – podsumowuje Paweł.

 

Była to pierwsza, ale nie jednorazowa akcja.

Chcielibyśmy przeprowadzić kolejne szkolenia w naszej siedzibie, a także zorganizujemy warsztaty.