Sprawdź
dostępność

Podaj miasto
Podaj ulicę
Podaj nr

Wymietliśmy śmieci wraz z Uczniami! Planeta 1:0 Plastik.

Opublikowano: 1 maja 2019

Mówimy NIE dla zaśmiecania naszej planety!Uświadamiająca prelekcja ekologoczna

Każdego dnia widzimy latające reklamówki, puste pojemniki, plastikową zarazę. Nie chcemy tego! Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce!

BYLIŚMY SPRZĄTAĆ!

My – pracownicy Elsatu i Silemana jako wolontariusze razem z Uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej oczyściliśmy ze śmieci Planty w Kochłowicach!!

Uświadamiająca prelekcja ekologiczna

Spotkanie z Uczniami rozpoczęliśmy od prelekcji na temat ekologii oraz filozofii „Zero Waste” zakładającej zmniejszenie produkcji śmieci w naszych domach, którą poprowadziła Agnieszka z Ekologika – ekologiczny styl życia. W trakcie spotkania ze specjalistką, Uczniowie wykazywali bardzo dużą aktywność. Podczas jednej godziny lekcyjnej dzieci dowiedziały się jak wygląda i ile trwa rozkład różnego rodzaju śmieci. Zobaczyły na jaką skalę odpady gromadzą się w morzach i oceanach. Dowiedziały się jak wiele zwierząt jest zagrożonych przez inwazję odpadów. Na koniec Uczniowie poznali sposoby do ograniczenia produkcji śmieci w swoich domach.

Planeta albo plastik? My wybraliśmy PLANETĘ!

Następnie wyruszyliśmy w świat, by realnie zmierzyć się z zagrożeniem. Wspólnie szliśmy w stronę ulicy Tunkla, a następnie na Planty Kochłowickie. Po dotarciu na miejsce i przedstawieniu instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa podczas zbierania odpadów, rozdaliśmy rękawiczki i worki Uczniom oraz Wolontariuszom – pracownikom naszych firm. Na każdą pięcioosobową grupę przypadał jeden Wolontariusz.

Butelka, krzesło, opona i telewizor

Ludzie wyrzucają różne rzeczy. Najwięcej było niedopałków papierosów, butelek plastikowych i szklanych. Znalazły się również papierki, różnego rodzaju opakowania plastikowe i metalowTeren - OCZYSZCZONO!e. Szmaty, rozbite szkło i sztuczne kwiaty. Nie zabrakło wiklinowych przedmiotów, metalowych drutów i kapsli po napojach. W krzakach znaleźliśmy również stare opony, zepsute krzesło obrotowe i obudowę telewizora.

Entuzjazm młodych przerósł nasze oczekiwania!

Uczniowie podeszli do sprawy bardzo poważnie. Nie straszne im było chodzenie po mokrych krzakach, zbieranie brudnych śmieci czy penetrowanie Plantów co do centymetra. Śmiało, ze świadomością sprawy, podnosili śmieci i wrzucali do wielkich worków. Rozczarowanie i niedowierzanie pojawiały się podczas zapełniania kolejnych. Współpraca Uczniów i Wolontariuszy pozwoliła na zebranie kilkunastu worków oraz innych gabarytów w niespełna 1,5 godziny!

Teren – OCZYSZCZONO!

Sprzątanie świata było częścią naszej długofalowej ekoAkcji, którą przeprowadzamy wraz z nadawcą kanału National Geographic HD. Dziękujemy za przekazanie ekologicznych toreb materiałowych dla każdego Ucznia oraz za inne gadżety. Jako firma odpowiedzialna społecznie, pragniemy organizować i wspierać inicjatywy, których celem jest dbanie o środowisko. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej za pomoc w organizacji, Uczniom za niewyobrażalne zaangażowanie oraz naszym Pracownikom, którzy postanowili włączyć się w akcję.

 

Ty też możesz podjąć wyzwanie!